
W trakcie zorganizowanej w naszej szkole VII Gry Miejskiej – UE na 15 Europejski Dzień Języków uczestnicy projektu „Zagraniczny staż kluczem do sukcesu” realizowanego ze środków PO WER na zasadach Programu Erasmus+ sektor Kształcenie i szkolenie zawodowe, dzielili się wiedzą i doświadczeniem zdobytym w trakcie realizacji projektu z młodszymi kolegami ze szkół podstawowych.
Gra odbyła się w dniu 27 września 2019 r w ramach Europejskiego Dnia Języków oraz obchodów rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Wydarzenie zorganizował SODMiDN Kielce wraz z Zespołem Szkół nr 3 w Kielcach (Technikum nr 8 im. Marii Skłodowskiej – Curie w Kielcach i VII LO im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach).
Dyrektor szkoły Iwona Kijewska powitała zaproszonych gości, uczestników VII Gry Miejskiej, a następnie głos zabrał Zastępca Prezydenta Kielc Marcin Różycki.
Przedsięwzięcie skierowane było do uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych z Kielc. Uczestnicy w pięcioosobowych zespołach reprezentujących ponad dwadzieścia szkół poruszali się po Kielcach szukając wyznaczonych punktów orientacyjnych, będących znaczącymi elementami historii i teraźniejszości miasta. Używając języków obcych uczestnicy Gry w sposób kreatywny wykonywali zadania językowe związane ze zwiedzanymi miejscami. Uczniowie otrzymali mapy z dokładną informacją o obiektach, które powinni znaleźć min. OMPiO, Muzeum Historii Kielc, Muzeum Zabawy i Zabawek, Muzeum Narodowe, BWA.
Na stanowiskach zadaniowych uczestnicy spotkali rodzimych użytkowników wielu języków np. angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, włoskiego.
Pierwsze punkty w Grze można było zdobyć rozwiązując zadanie przygotowane przez uczniów klasy IV n Technikum nr 8 im. Marii Skłodowskiej – Curie w Kielcach, uczestników dwutygodniowego stażu w laboratorium mikrobiologicznym w hiszpańskiej Sewilli, zorganizowanego w ramach projektu realizowanego do 30 września 2019r.
Jagoda, Paulina, Filip i Krystian pod wprawnym okiem koordynatora projektu oraz pani laborantki umieścili na czterech stołach ekspozycję składającą się ze szkła laboratoryjnego, fartucha ochronnego i rękawic zapewniających wykonywanie analiz chemicznych zgodnie z przepisami bhp. Uczestnicy Gry mieli za zadanie nazwać je w języku polskim, angielskim i hiszpańskim. Ćwiczenie wydawać się mogło trudne ale podpowiedzi przygotowane na „ fiszkach" oraz liście wyrazów okazały się bardzo przydatne. Wszystkim udało się ukończyć to zadanie z uśmiechem na ustach.
Stanowisko naszego projektu cieszyło się dużym zainteresowaniem, a niezwykła okazja obejrzenia sprzętu dostępnego tylko w laboratoriach sprawiała, że wielu uczestników podchodziło aby im się dokładnie przyjrzeć np. biurecie czy pipecie wielomiarowej. Foldery promocyjne na temat projektu także przyciągały uwagę uczestników Gry jak i zagranicznych wolontariuszy, zachęcały do rozmowy na temat projektu. Całe stanowisko stanowiło dopełnienie programu konkursu, pomogło w promocji projektu i szkoły nie wspominając o tym, że było ważnym elementem pięknej dekoracji zaprojektowanej na tę okoliczność.
W tym roku zadania konkursowe Gry odnosiły się do piętnastej rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej i pomogły uczniom w pogłębieniu wiedzy na ten temat. Realizacja projektu „Zagraniczny staż kluczem do sukcesu”, który przedstawiali jego uczestnicy, możliwa była tylko dzięki obecności Polski w Unii Europejskiej. Dzięki temu uczniowie poznali podstawy języka hiszpańskiego i udoskonalili język angielski zawodowy oraz zdobyli nowe umiejętności zawodowe niezbędne w zawodzie technik analityk.
Tamara Hachulska
Elżbieta Kular