Najlepsze technikum w Kielcach
Jasełka2024
Konkurs recytatorski 2024
11 listopada akademia
Mural Józefa Piłsudskiego na budynku szkoły
samorząd uczniowski

Wyjazd edukacyjny do Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku

Willa od strony ogrodu Józefa Piłsudskiego

Dnia 16 maja 2024 r., uczniowie VII Liceum Ogólnokształcącego z rozszerzonym programem historii z klas 2F,  3F oraz 2E odwiedzili Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, z którym blisko współpracujemy. Instytucja ta objęła Honorowym Patronatem konkurs historyczny organizowany przez naszą szkołę.

Mieliśmy okazję poznać bliżej życiorys naszego Patrona oraz zagłębić się głębiej w Jego codzienność  poprzez zwiedzanie dworku, w  którym  przebywał wraz ze swoją rodziną 

Przedtem nie mogło zabraknąć odwiedzenia ławeczki Józefa Piłsudskiego, która również mieści się w tej miejscowości. Pomnik ukazujący Marszałka wraz z jego dwoma córkami - Jadwigą i Wandą, jest miejscem, które koniecznie trzeba odwiedzić będąc w pobliżu.

Zapoznaliśmy się ze zgromadzonymi zabytkami z okresu jego życia, w praktyczny, zarazem ciekawy i przyjemny sposób mogliśmy zagłębić się w to, jak wyglądały poranki, czy wieczory Marszałka, jednocześnie zapoznając się z przedmiotami, których nie mamy możliwości widywać już na co dzień.

Dzięki przewodnikowi, który zaznajomił nas z tą całą otoczką oraz oprowadził po terenie muzeum, tym samym nie szczędząc nam stałego napływu informacji, pobyt w tym miejscu był naprawdę czymś, czego się prędko nie zapomina.

Po zwiedzeniu wystawy stałej, która obejmowała dworek otaczający dom oraz samą tę budowlę, wraz ze sprawującymi nad nami opiekę nauczycielami, udaliśmy się na smaczny obiad w restauracji ,,Adelka", który dodał nam energii na dalsze zwiedzanie Warszawy oraz podziwianie Starego Miasta.

Muzeum  w Sulejówku to miejsce warte odwiedzenia nie tylko przez osoby, które na bieżąco zagłębiają się w biografię Józefa Piłsudskiego, ale także przez tych, którzy chcą w miłej, spokojnej atmosferze dowiedzieć się, jak lata wstecz wyglądała rzeczywistość, która różniła się diametralnie od tej dzisiejszej.

Joanna Olejniczak