
”Entrepreneurial Youth for Green Europe” / „Przedsiębiorcza Młodzież dla Zielonej Europy”, to dwuletni projekt realizowany w okresie od maja 2020 do maja 2022 roku.
Jest to projekt międzynarodowy, dofinansowany z funduszy EOG w ramach Programu Edukacja – Komponent III Partnerstwa instytucjonalne na rzecz poprawy jakości i dopasowania kształcenia i szkolenia zawodowego (VET) oraz kształcenia ustawicznego, w zakresie opracowania i uaktualnienia oferty kształcenia instytucji kształcenia i szkolenia zawodowego, a także wymiany doświadczeń i dobrych praktyk, organizacji wspólnych inicjatyw z partnerami z Państw-Darczyńców (w tym przypadku Norwegii i Islandii), współfinansowany ze środków państwowych.
Projekt uzyskał łączne dofinansowanie w wysokości 222 596,10 euro z funduszy EOG.
Cel projektu
Głównym celem projektu jest opracowanie innowacyjnego modelu nauczania młodych ludzi, aby stali się przedsiębiorcami w dziedzinie przyjaznej środowisku.
Grupy docelowe to młodzież w wieku od 16 do 24 lat, jako przyszli przedsiębiorcy oraz nauczyciele, wykładowcy i trenerzy przedsiębiorczości.
Nasz projekt wspiera rozwój i promuje sektor edukacji zawodowej (VET), szczególnie promujemy współpracę instytucji kształcenia zawodowego (szkół średnich i uczelni) z pracodawcami.
Partnerzy projektu
– Fundacja Ad Meritum z Warszawy (koordynator)
– Miasto Kielce i Zespół Szkół nr 3 w Kielcach
– Miasto Konin i Zespół Szkół Budownictwa i Kształcenia Zawodowego im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Koninie.
– Uniwersytet Łódzki
– NORTH Consulting z Islandii
– Newschool z Norwegii
OPIS PROJEKTU
Wizja projektu: Rozwój zielonej przedsiębiorczości oraz kształtowanie świadomości ekologicznej wśród młodzieży to główne idee, które leżą u źródeł powstania tego projektu.
Produkt wypracowany w ramach partnerstwa : innowacyjny model kształcenia młodzieży w zakresie tworzenia biznesów przyjaznych środowisku, wraz z biblioteką nowoczesnych zasobów edukacyjnych „zielonej przedsiębiorczości” na poziomie szkoły średniej, a następnie szkoły wyższej.
W ”Innowacyjnym modelu kształcenia młodzieży w zakresie tworzenia biznesów przyjaznych środowisku”, który opracujemy, kładziemy nacisk na bezpośrednie zaangażowanie przedsiębiorców do pracy z młodzieżą w szkołach i na uczelniach jako mentorów pomysłów biznesowych, a także proponujemy, aby szkoły w ramach kształcenia kompetencji przedsiębiorczych realizowały projekt biznesowy we współpracy ze światem biznesu.
Działania projektowe: Nawiązane partnerstwa będą wspierać wprowadzanie elementy dualnego nauczania w ramach współpracy projektowej – poprzez umożliwienie młodzieży uczenia się w firmach i od przedsiębiorców, a także po jej zakończeniu - poprzez kontynuację współpracy między organizacjami partnerskimi na rzecz budowania sieci współpracy firm w Polsce i za granicą gotowych do przyjmowania na praktyki i staże uczniów i studentów oraz do wspierania mentoringowego młodzieży zainteresowanej tworzeniem własnych firm.
Ponadto szczególnie ważnym obszarem priorytetowym dla naszego projektu jest zrównoważony rozwój w aspekcie środowiskowym, ekonomicznym i społecznym.
Te trzy obszary łączą się ze sobą w idei przewodniej naszego projektu - przedsiębiorczości przyjaznej środowisku. W naszym projekcie punktem wyjścia jest aspekt środowiskowy, zaczynamy od poznania dobrych praktyk biznesowych i know-how w krajach partnerskich (Islandia i Norwegia), które ograniczają zużycie zasobów odnawialnych do granic ich odtwarzania, zużywanie zasobów nieodnawialnych w skali umożliwiającej ich stopniowe zastępowanie, eliminują z procesów gospodarczych substancje niebezpieczne, zmniejszają emisje zanieczyszczeń, odtwarzają i chronią różnorodność biologiczną na poziomie lokalnym i narodowym. Ten aspekt odnosimy do aspektów ekonomicznego - rozwiązania ekologiczne przynoszą firmom wymierne korzyści, a także społecznego - odpowiedzialności społecznej
Kładziemy nacisk na bezpośrednie zaangażowanie przedsiębiorców do pracy z młodzieżą w szkołach i na uczelniach jako mentorów pomysłów biznesowych, a także proponujemy, aby szkoły w ramach kształcenia kompetencji przedsiębiorczych realizowały projekt biznesowy we współpracy ze światem biznesu.
Nauczanie to powinno stosownie do wieku rozwijać kompetencje młodzieży a także powinno zostać uzupełnione przez komponent praktyczny w formie szkoleń i praktyk prowadzonych przez partnerów pozarządowych i biznesowych. Model zakłada partnerstwo publicznych i prywatnych instytucji oraz wykorzystanie know-how i dobrych praktyk dzięki współpracy z partnerami zagranicznymi.
Innowacyjność modelu ma dwa wymiary: jeden dotyczy stworzenia innowacji ́ w edukacji zawodowej - gotowego narzędzia do wykorzystania w programach edukacyjnych dotyczących przedsiębiorczości i ochrony środowiska, drugi procesu twórczego, wynikającego bezpośrednio z efektów i ewaluacji działaniach projektowych angażujących samą młodzież - łącznie 20 młodych uczestników mobilności do krajów darczyńców (uczniowie szkół średnich z Kielc, Konina i Warszawy oraz Uniwersytetu Łódzkiego, po kilka osób z każdej organizacji, w wieku 16-24 lata), będzie testować model, tworzony i opisywany etap po etapie, wraz z rozwojem działań projektowych.
Koordynacja projektu w Zespole Szkół nr 3 w Kielcach:
Tamara Hachulska i Anna Zembala
Biuro Projektowe - pokój 54.